About FNGLA

FNGLA-Political Action Committee

The political foundation assuring a Growing Influence for Florida's Green Industry

FNGLA-PAC's sole purpose is to increase visibility and provide campaign assistance - on a bi-partisan basis - to Florida state legislators and candidates who actively support our industry. By law, FNGLA-PAC's money cannot be used for lobbying purposes.

FNGLA-PAC is a separate fund which supports candidates who promote and protect nursery and landscape industry's interests in Tallahassee.

>> Ready to contribute? Access the online donation form.

Prefer to send in a printed form with your contribution? Access the printed form (PDF).

The following 2012 campaigns received support from the FNGLA-PAC:

Florida Senate
Senate District 2 - Sen. Greg Evers
Senate District 3 - Sen. Bill Montford
Senate District 4 - Aaron Bean
Senate District 5 - Sen. Charles Dean - Elected
Senate District 9 - Sen. Audrey Gibson
Senate District 10 - Sen. David Simmons
Senate District 12 - Victoria Siplin - Defeated in Primary
Senate District 13 - Rep. Andy Gardiner
Senate District 15 - Kelli Stargel
Senate District 18 - Wilton Simpson - Elected
Senate District 20 - Sen. Jack Latvala
Senate District 21 - Denise Grimsley
Senate District 22 - James Frische - Defeated in Primary
Senate District 24 - Rachel Burgin - Defeated in Primary
Senate District 25 - Melanie Peterson
Senate District 30 - Sen. Lizabeth Benaquisto
Senate District 34 - Sen. Ellyn Bogdanoff
Senate District 39 - Ron Saunders - Defeated in Primary

Florida House
House District 2 - Rep. Clay Ford
House District 5 - Rep. Marti Coley
House District 7 - Halsey Beshears
House District 11 - Rep. Janet Adkins
House District 17 - Rep. Ronald "Doc" Renuart
House District 21 - Rep. Keith Perry
House District 21 - Aaron Bosshardt - Defeated in Primary
House District 24 - Travis Hudson
House District 28 - Rep. Jason Brodeur
House District 29 - Rep. Chris Dorworth
House District 34 - Rep. Jimmie T. Smith
House District 37 - Rep. Richard Corcoran - Elected
House District 39 - Neil Combee
House District 40 - Rep. Seth McKeel
House District 41 - Rep. John Wood
House District 49 - Marco Pena
House District 50 - Rep. Tom Goodson
House District 51 - Rep. Steve Crisafulli - Elected
House District 53 - Rep. John Tobia
House District 55 - Carey Pigman
House District 56 - Rep. Ben Albritton - Elected
House District 57 - Jake Raburn
House District 58 - Dan Raulerson
House District 59 - Ross Spano
House District 59 - Betty Jo Tompkins - Defeated in Primary
House District 63 - Rep. Shawn Harrison
House District 65 - Rep. Peter Nehr
House District 67 - Rep. Ed Hooper
House District 71 - Rep. Jim Boyd
House District 72 - Rep. Ray Pilon
House District 73 - Rep. Greg Steube
House District 76 - Michael Grant - Defeated in Primary
House District 77 - Dane Eagle
House District 81 - Rep. Steve Perman - Defeated in Primary
House District 85 - Rep. Dan Rooney
House District 89 - Tom Gustafson
House District 100 - Rep. Joseph Gibbons - Elected
House District 103 - Manny Diaz, Jr.
House District 107 - Rep. John Patrick Julien - Defeated in Primary
House District 110 - Rep. Jose Oliva
House District 112 - Rep. Alex de la Portilla
House District 118 - Rep. Frank Artiles
House District 119 - Rep. Jeanette Nunez
House District 120 - Holly Raschein
House District 120 - Morgan McPherson - Defeated in Primary