About FNGLA

Outstanding Volunteer

 

Previously the Outstanding Division Member award, this award is presented to an individual who has contributed faithfully to the advancement of the industry through Association activities or related service.

>> Nominate a peer for this award!


2016 Outstanding Volunteer

Julie Forrest
Stallings Crop Insurance Corp.
Lakeland, FL

Watch the video

 

 

 

 

2015 Outstanding Volunteer

Deb Joneck
Florida Coast Equipment, Inc. Boynton Beach, FL

Watch the video

 

 

 

2014 Outstanding Volunteer

Mike Tevelonis
Botanics Wholesale
Homestead, FL

Watch the video

 

 

2013 Outstanding Volunteer

Mary Schneider
FNGLA Dade County Chapter Office
Homestead, FL

Watch the video

 

 

2012 Outstanding Volunteer

Ed Bravo
Big Trees Plantation

Watch the video

 

2011 Outstanding Volunteer

Cindy Hall
Cobble Systems

Watch the video

 

2010 Outstanding Volunteer

Butterfield

Billy Butterfield, FCHP, FCLC

Ameriscapes Landscape Management, Orlando, FL

Watch the video

 
 

2009 Outstanding Volunteer
Gary Bird, BWI Companies Inc.

2008 Outstanding Division Member
Allied - Regina Thomas
Citrus - John Gose
Floriculture - Terry Howe
Foliage - Gina Mazzie
Garden Center - Erik Friedli
Landscape - Mike McMurry, FCLC
Woody Ornamental - Jamie Hayes, FCLC

2007
Allied - Carolan Mahr
Floriculture - Alan Shapiro, FCHP
Foliage - Randy Strode
Garden Center - Paul Brock, FCHP
Landscape - Wayne Tharpe, FCLC
Woody Ornamental - Rosemary Warner

2006
Allied - Tra Huddleston
Floriculture - Dave Self
Foliage - Kerry Herndon
Garden Center - Theresa Riley
Landscape - Harold Jenkins, FCLC
Woody Ornamental - Chris Reese, FCHP

2005
Allied - Peter Goodwin
Floriculture - Terri Cantwell
Foliage - Nancy McDonald
Garden Center - Jason Platzer
Landscape - Joe Baglia
Woody Ornamental - Sylvia Gordon

2004
Allied - Joseph "Skip" Levin
Floriculture - Jim Knox
Foliage - Rachel Tippit
Garden Center - Steve Seaton
Landscape - Joy Dorst
Woody Ornamental - P.J. Klinger

2003
Allied - Ron O'Connor
Floriculture - Liz Stevens
Foliage - Chet Peckett
Garden Center - Donna Caple
Landscape - Billy Butterfield
Woody Ornamental - Dr. Derek Burch

2002
Allied - Wendell Hollenbeck
Floriculture - Robert D. Mitchell
Foliage - Gail Rinck
Garden Center - Richard Carroll
Landscape - Gail Allbritton
Woody Ornamental - Mike Marshall

2001
Allied - Wes Parrish
Floriculture - Paul Cummiskey
Foliage - Linda Truppman
Garden Center - Kevin Riley
Landscape - Greg Charles
Woody Ornamental - Steve Brown